#PsiPost: 5 książek z motywem psów

#5 ksiĄŻek z motywem psa (1)

Jak dobrze wiecie uwielbiam psy, mojego malutkiego faworka aka Iskrę, możecie zobaczyć praktycznie codziennie na Instagramie. Jednak zawsze cieszą mnie psiaki w książkach. Możliwe, że bardziej utożsamiam się z bohaterami w ten sposób? Nie wiem. Jednak psiaki były, są i będą częścią mojego życia i dlatego przygotowałam dla Was pierwszy #PsiPost powiązany z literaturą. Wszystkie książki są rewelacyjne i do tego są w nich psy, czego chcieć więcej? 

Moja pierwsza pozycja może być bardzo banalna (z resztą pozostałe również), ale wydaje mi się każdy ją doceni. Pierwszy na liście jest Harry Potter. 

#5 ksiĄŻek z motywem psa (4)

W Harry Potterze występują dwa najbardziej znane psy, czyli Kieł i Puszek. Kieł jest psem Hagrida, dużym brytanem, który zdecydowanie należy do najłagodniejszych stworzeń w posiadaniu Hagrida o którym możemy poczytać w praktycznie każdej części.


Czujcie się jak w domu – powiedział Hagrid, puszczając Kła, który podbiegł prosto do Rona i zaczął mu lizać uszy. Podobnie jak Hagrid Kieł najwyraźniej nie był tak dziki, jak wyglądał.

-Harry Potter i Kamień Filozficzny


Drugim psem był Puszek, również pies Hagrida, był on trzygłową bestyjką pilnującą wejścia do Kamienia Filozoficznego. Ten w pies – w przeciwieństwie do Kła – był dość groźny, jednak jego zamiłowanie do muzyki sprawiało, ze bidulek natychmiastowo zasypiał.


Patrzyli prosto w ślepia monstrualnego psa – psa, który wypełniał całą przestrzeń między sufitem a podłogą. Pies miał trzy głowy. Trzy pary wytrzeszczonych, wściekłych oczu, trzy nosy, dygocące i marszczące się w ich stronę, trzy potworne pyski o żółtych kłach, z których wisiały strąki śliny

-Harry Potter i Kamień Filozficzny


I na koniec muszę wspomnieć o Psidwaku, który był inspirowany cudowną rasą Jack Russell Terrier (#jrtlife). W książkach jest jedynie wspomniany, a w „Fantastycznych zwierzętach” znajdziemy troszkę więcej informacji na jego temat.


#5 ksiĄŻek z motywem psa (3)

Drugą pozycją i jedną z moich ulubionych jest Percy Jackson. Obydwa pieski w książce to potężne bydlęta, które mają serca ze złota i jak każdy pies cieszą się, gdy ktoś zwraca na nie uwagę i chcę się pobawić.

Pani O’Leary to ogromy ogar piekielny („większą od zbiornika i szczekającą nieco głośniej niż artyleria”), pomimo jej rozmiarów jest bardzo serdeczna i kochana w porównaniu do innych Ogarów. Jej właścicielem jest sam Percy. Co jest śmieszne, gdy patrzą na nią śmiertelnicy widzą zwykłego pudla.

„-Panio O’Leary? – Na dźwięk swojego imienia piekielna suka zaszczekała znowu. Uświadomiłem sobie, ze nie jest rozgniewana. Była podekscytowana…”

-Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Bitwa w Labiryncie


Cerber, to trójgłowy pies, który strzeże wrót do świata zmarłych. Jego właścicielką jest Persefona. Osobiście uwielbiam tego psiaka, bo pomimo groźnego wyglądu jest dość zabawny i uwielbia się bawić. Anabeth polubiła go bardzo, a on sam nie pogardził zabawą z nią, czy Panią O’Leary.

” Hau! – oznajmiła Pani O’Leary. Nim zdążyłem ją powstrzymać, skoczyła kum bramce. Z mroku wynurzył się Cerber, stróżujący pies Hadesa – trzygłowy rottweiler takich rozmiarów, że Pani O’Leary wyglądała przy nim jak ratlerek. Cerber est na pół przezroczysty, toteż ciężko go zobaczyć, zanim znajdzie się na tyle blisko, żeby cuę zabić, ale najwyraźniej nie przejął się namim . Był zajęty  witaniem się z Panią O’Leary”

-Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, Ostatni Omlimpijczyk


#5 ksiĄŻek z motywem psa (2)

Trzecią genialną pozycją jest Szklany Tron, w którym znajdziemy niezliczoną ilość momentów z pięknym psiakiem Celeany, a mianowicie Strzałą. Strzała została podarowana Celeanie przez Doriana i od tamtej pory była wierną przyjaciółką i towarzyszką przygód (oczywiście nie wszystkich). Uwielbiałam energię, którą wprowadzała i to jak sprawiała, że bohaterka przestawała myśleć o wszystkich złych rzeczach, które ją otaczały.


„Zwierzę było nieco większe od pozostałych i miało jedwabistą, srebrzystozłotą sierść, która połyskiwała w cieniu. Otworzyło ciemne ślepia, jakby wiedziało, że stało się tematem rozmowy, i przyjrzało się otaczającym je ludziom. Szczeniak był pięknym zwierzęciem.”

-Szklany Tron


#5 ksiĄŻek z motywem psa (5)

Przechodzimy do literatury bardziej „nowoczesnej” czyli New Adult i cudownej powieści Brittainy C. Cherry – Powietrze, którym oddycha. W tej książce znajdziemy cudownego Golden Retrievera, Zeusa, który zostaje jedną nadzieję głównego bohatera. To on trzyma go przy życiu i sam bohater nie wyobraża sobie utraty stworzenia, które przypomina mu o utraconych najbliższych.

„-Zeus. – Uśmichnęłam się. Idealne imię dla dużego golden retrivera.

…Tristan objął zwierzaka, który pomimo zmęczenia merdał ogonem i lizał właściciela, gdy ten całował go po głowie.Tristan uśmiechał się, więc przyglądałam mu się zafascynowana. Był to uśmiech ulgi. Jeśli miłość to chwila, ten moment udowodnił jej istnienie.”


#5 ksiĄŻek z motywem psa (6)

Ostatnią propozycją z psem w tle jest książka Sparksa, Anioł Stróż. W tej powieści znajdziemy Śpiewaka psa, który sprawia wrażenia opiekuna i stróża głównej bohaterki. Śpiewak jest niemieckim dogiem, który w pewien sposób ostrzega główną bohaterkę przed niebezpieczeństwem.

„Śpiewak pogalopował, spotykając Mike’a w pół drogi. Mężczyzna, nie zatrzymując się, pogłaskał go po głowie i po grzbiecie, a następnie za uszami. Gdy Mike zabrał rękę, pies zaczął trącać go nosem, domagając się o więcej pieszczot.”


To by było na tyle, możliwe, że za jakiś czas pojawią się motywy psów w filmach i serialach, ponieważ dlaczego by nie? Tym postem rozpoczynam nową tematykę bloga, czyli będzie się pojawiać trochę więcej Psich Postów. Psy są rewelacyjnymi zwierzętami, które potrafią poprawić humor i być przy nas w najcięższych chwilach, są niesamowite i nie wyobrażam sobie życia bez nich.


Ania, Review Junkie

Reklamy

3 thoughts on “#PsiPost: 5 książek z motywem psów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s