#RecenzjaKsiążki: Chłopak na zastępstwo, Kasie West

Chłopak na zastępstwo, Kasie West, wydawnictwo Feeria Young

489798-352x500.jpgPrzez całe liceum Gia była typem szkolnej gwiazdy. A teraz miała jeszcze fajnego, starszego od siebie chłopaka, o którym tyle opowiadała znajomym, i wszyscy wreszcie mieli go poznać. Ale tuż przed balem maturalnym, podczas którego miała nastąpić prezentacja, już na parkingu, Bradley z nią zerwał. Jak on mógł? Jak mógł postawić ją w takiej sytuacji?! I co tu zrobić, żeby wyjść z twarzą?

Nagle Gia wypatruje w jednym z samochodów nieznajomego, a w jej głowie rodzi się sprytny plan. Przecież nikt nie będzie wiedział, że to nie Bradley, a ona nie okaże się kłamczuchą, która tak bardzo chciała mieć chłopaka, że go sobie wymyśliła…
Co jednak, jeśli przedsięwzięcie wymknie się spod kontroli? W końcu pomysł jest dość ryzykowny…


Nigdy w życiu nie pomyślałabym, że książka swoją prostotą i prostolinijnością może wnieść wiele ważnych lekcji do mojego życia. Nie są one przestarzałe i tyczą się właśnie naszego społeczeństwa, to sprawia, że książka nabiera wartości. Przesłania z niej płynące są idealnym podsumowaniem dzisiejszej młodzieży. Tylko niektórzy będą/są w stanie zmądrzeć i na podstawie swoich doświadczeń wyciągnąć wnioski i się z nich czegoś nauczyć. Smutne, ale prawdziwe.

Nie jesteśmy doskonali i wcale nie powinniśmy tacy być.

Chłopak na zastępstwo to typowa książka dla młodzieży, jednak posiada w sobie wiele wartości, które pokazują nam czytelnikom, co jest ważne w życiu. Poprzez perypetie bohaterów i ich podejście do pewnych spraw, zaczynamy się zastanawiać, czy czasem to my nie jesteśmy tymi płytkimi i pozbawionymi głębi ludźmi, którzy szukają dowartościowania na różnych platformach Social Media.

Kasie West stworzyła bardzo prostą historię, jednak musiała mieć na to pomysł i po przeczytaniu wiem, że był to bardzo dobry pomysł. Pokazanie młodych ludzi z różnymi podejściami i z nietuzinkową fabułą pozwala nam dostrzec błędy i wkurzające podejście głównej bohaterki. Jednak w całej książce liczy się jej transformacja, od płytkiej dziewczyny do osoby z głębszymi poglądami.

Gia jest bohaterką, za którą nie przepadałam na początku, później moje podejście do niej trochę się zmieniło. Widzimy jej zmianę podejścia, zmianę toku myślenia i zmianę zachowania w stosunku do przyjaciół, rodziny i obcych ludzi, których wcześniej nie zauważała. Gia jest uważana za tą popularną, a chyba wszyscy wiem, jak takie dziewczyny się zachowują, to właśnie sprawia, że nie lubimy jej przez pierwsze rozdziały, ale gdy już widzimy, że jej serce z lodu – topnieje, a ona staje się bardziej ludzka i zaczynamy darzyć ją sympatią. Lubię ją ze względu na to, co reprezentuje jej postać, ale żeby się o tym dowiedzieć musicie sięgnąć po książkę, bo zawiera naprawdę kilka ciekawych lekcji.

W powieści występuje kilku innych bohaterów, którzy mają swój wkład w zmianę głównej bohaterki. Mam tu na myśli w szczególności tytułowego Chłopaka na zastępstwo oraz jego siostrę Bec. Chłopak ma w sobie charyzmę i pewnego rodzaju sposób bycia, koło którego nie można przejść obojętnie, posiada magnetyzm i jest po prostu uroczym gostkiem, którego nie można NIE lubić. Natomiast Bec jest wyszczekaną nastolatką, która nie boi się powiedzieć prawdy w twarz, dlatego z tej trójki ją lubiłam najbardziej, bo chyba najbardziej się z nią utożsamiłam.

Podsumowując, książka jest naprawdę ciekawym obrazem tego, co możemy zobaczyć w dzisiejszym społeczeństwie. Uzależnienie od Internetu, problemy z rodziną, kłamstwa, próby udowodnienia samych siebie, chęć bycia dowartościowanym, lojalność. To wszystko, a nawet więcej możecie znaleźć w tej publikacji. Faktem jest, że dla starszych odbiorców język i styl pisania może być za infantylny, to wydaje mi się, że i tak warto sięgnąć i sprawdzić, co autorka miała do przekazania.

Review Junkie, Anna


REAKCJA:

giphy.gif

giphy.com

Za egzemplarz – dziękuję wydawnictwu Feeria Young
Reklamy

5 thoughts on “#RecenzjaKsiążki: Chłopak na zastępstwo, Kasie West

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s