#RecenzjaKsiążki: Apollo i Boskie Próby, Rick Riordan

Apollo i Boskie Próby, Ukryta Wyrocznia (tom I) , Rick Riordan, wyd. Galeria Książki

apollo-i-boskie-proby-tom-1-ukryta-wyrocznia-b-iext36359694Jak ukarać nieśmiertelnego?

Czyniąc go śmiertelnikiem.

Apollo rozgniewał swojego ojca Zeusa i za karę został strącony z Olimpu. Słaby i zdezorientowany ląduje w Nowym Jorku jako zwykły nastolatek. Pozbawiony nadprzyrodzonych mocy liczący cztery tysiące lat bóg musi nauczyć się, jak przeżyć we współczesnym świecie, dopóki nie zdoła jakoś odzyskać przychylności Zeusa.

Niestety Apollo ma wielu wrogów: bogów, potwory i ludzi, którzy chcieliby jego ostatecznej zagłady. Potrzebuje pomocy, a do głowy przychodzi mu tylko jedno miejsce, w którym może jej szukać – enklawa współczesnych półbogów znana jako Obóz Herosów.


Na wstępie chciałabym ostrzec tych, którzy nie czytali ani jednej książki o herosach Riordana, a chcieliby przeczytać przygody Apolla. Możecie się czuć zagubieni i zaspojlerowni, co nie jest dobrym pomysłem. Polecam odłożyć Apollo i przeczytać najpierw Percy Jacksona.

Apollo i Boskie Próby, szczerze mówiąc, jestem troszkę zawiedziona, nie jest to totalna porażka, bo pokochałam boga słońca i jego podejście do życia, ale książka była zwyczajna, bez ekstremalnych uniesień, bez większej ekscytacji. Percy Jackson ma specjalne miejsce w moim sercu, więc momenty z nim były świetne, tak samo z Nico, ale reszta mnie lekko rozczarowała.

Wydaje mi się, że Riordan wie, że może napisać krótką powieść przygodową o bogu i to właśnie zrobił, bez większego wysiłku czy pomysłowości. Czy jest to jakkolwiek zaskakujące? Czy jest to porywające? Meh. No nie wiem.

Historia opowiada o Apollo, który wczoraj był bogiem, a dziś jest zwykłym człowiekiem o imieniu Lester, dzieje się tak za sprawą jego poczynań z poprzedniej serii o Olimpijskich Herosach. W jakiś dziwny sposób ten wątek działa, jest świetnie wykreowany i pokierowany. Wszystko jest poprawne, ale nic więcej. Narracja Apollo jest przezabawna, to jak odnosi się do ludzkiego ciała, do wielbienia samego siebie i jego inne rozterki egzystencjonalne są genialne. Jednak pod tą całą fasadą widać, że Apollo ma serce i nawet było mi go szkoda na sam koniec.

Głównym miejscem akcji jest Obóz Herosów, co było miłą odmianą, bohaterowie nie wyruszali na odległą, niebezpieczną podróż. Fakt, mieli małe wypady tu i ówdzie, ale nadal był to w okolicy obozu.

W powieści pojawiła się nowa postać Meg, heros o dziwnych mocach i nie za bardzo ogarniający, co się dzieje w świecie pełnym starożytnych potworów. Wprowadzenie tej postaci było świetnym pomysłem, dodała pikanterii całej historii, ale z drugiej strony była tam po to by spoić pewne elementy historii (co nie było już fajne).

Humor, czyli nieodłączny element książek Wujka Riordana. Kocham go za to i jest to jeden z powodów, dlaczego ciągle sięgam po jego książki. Rick potrafi wywołać uśmiech w najmniej oczekiwanych momentach i pod tym względem książka mnie nie zawiodła.

Co mnie jeszcze ucieszyło w tej powieści, to ujęcie odmiennej seksualności, a nawet biseksualności przez Riordana. Apollo, który podczas swoich romansów, nie tylko umawiał się z kobietami, ale i z mężczyznami. W ten sposób autor pokazuje nam, że akceptacja związków homoseksualnych jest jak najbardziej w porządku, za to ma duży plus.

Podsumowując, jestem fanką Riordana, ale tej książce brakowało czegoś, co zazwyczaj jest w jego książkach. Może zabrakło magii, może oryginalności. Nadal będę czytać jego książki, ale może już nie z takim zapałem jak kiedyś.

Review Junkie, Anna

REAKCJA:

giphy (7)

giphy.com

 

Reklamy

3 thoughts on “#RecenzjaKsiążki: Apollo i Boskie Próby, Rick Riordan

  1. mało oryginalna pisze:

    Powiem Ci, że dużo osób uważa, że to jest gorsza książka od tych poprzednich i Ci, którzy Riordana uwielbiają przy tej pozycji się wynudzili i nawet nie potrafili jej skończyć… W sumie ja jakoś jego serii nie kocham, ale jednak przykro, że jego nowe serie są słabsze 😦

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s